MAKÜ’de “Çoban Köprüsü” Projesi Erasmusdays 2020 Etkinliği Düzenlendi

Avrupa Birliği tarafından desteklenen “Shepherd Bridge-Çoban Köprüsü” projesinin ilk etkinliği Erasmusdays 2020 kapsamında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde (MAKÜ) çevrimiçi olarak düzenlendi.

Dışişleri Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkez Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından 2019 yılı başvuru döneminde Erasmus+ Programı Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklıklar (KA202) Faaliyeti kapsamında kabul edilen; 2019-1-TR01-KA202-077190 nolu “Çoban Köprüsü” –“Shepherd Bridge” isimli projenin ortakları arasında yer alan Burdur Mehmet Akif Ersoy Ünversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Özkan Elmaz ve proje ekibi Erasmusdays 2020 etkinlikleri kapsamında çevrimiçi olarak proje toplantısı gerçekleştirdi.

3 Avrupa Birliği ülkesinin de paydaşı olduğu Çoban Köprüsü projesi Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin bölgesel kalkınma odaklı hayvancılık projesi adına çok önemli bir yer tutmaktadır.

Koordinatörlüğünü Burdur İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün yaptığı projede Burdur Valiliği ve Burdur Ziraat Odasının yanı sıra dış ortak olarak 3 Avrupa Birliği ülkesinden bilim insanları da yer alıyor. Projede görev alan dış araştırmacılar se, İspanya Cordoba Üniversitesi Veteriner Fakültesinden Prof. Dr. Carlos C. Pérez Marín, Yunanistan Hellenic Agricultural Organizaton-Demeter Assst. Prof. Evangelia N. Sossidou ve Sırbistan Belgrad Ünverstesi Veteriner Fakültesnden Prof. Dr.
Danijela Kirovski

Çoban Köprüsü projesinin hedeflenen çıktıları arasında; Çobanlar İçin Yenilikçi Eğitim Müfredatı Geliştirme, BIT Tabanlı e-öğrenme Modülü, Çoban Kültürler El Kitabı, Koyun ve Keçilerde Yerel Irklar El Kitabı, Çobanlar için Doğada Yaşam Rehber ve Çobanlar için Koyun ve Keçilerde Taşıma, Bakım, Besleme ve Sağlık El Kitabı hazırlanması yer almakta. Pandemi sonrası projede 2 kısa dönem eğitimi de düzenlenecek. Bu eğitimlerin ilki Sırbistan’da ikincisi ise Yunanistan’da gerçekleştirilecek. Erasmusdays 2020 etkinliği kapsamında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalında sosyal mesafe ve maske kurallarına uygun şekilde gerçekleştirilen online etkinliğe proje ekibi, doktora öğrencileri, Veteriner Fakültesi öğrencileri ile Beşkavak köyünde çobanlık mesleğini yürüten ve aynı zamanda bir üniversitede de Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünde öğrenci olan Havva Demir çevrimiçi olarak katıldı.

You May Also Like