MAKÜ Öncülüğünde Çoban Köprüsü Projesi Yaygınlaştırma Eğitim Semineri Gerçekleştirildi.

Burdur İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinasyonunda Erasmus+ Programı kapsamında yürütülen Çoban Köprüsü projesinin yaygınlaştırma faaliyetinin etkinlik semineri 1 Eylül 2022 tarihinde gerçekleştirildi; Proje Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öncülüğünde Lavanta Otel’de gerçekleşti. Türkiye proje ortaklarıyla gerçekleştirilen seminere; Burdur, Antalya ve Isparta illerinden çobanlar, değerli akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarından personel de katıldı.

Semineri gerçekleştiren MAKÜ proje sorumlusu Özkan Elmaz, projenin Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Birliğince desteklendiğini belirterek amaçlarının çobanlık mesleğine karşı farkındalığı oluşturmak olduğunu söyledi.

Elmaz, Türkiye’nin et açığının büyük çoğunu küçükbaş hayvancılıktan karşılaması gerektiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Bu açığı kapatmak ve çobanlık mesleğini sürdürmek için gençlerin ilgisini bu mesleğe karşı artırabiliriz. Çobanların sosyal hayatı geliştirilmeli, yurt dışındaki benzer ortamları yaratarak onların daha konforlu bir hayat sürmelerini sağlayabiliriz. Ekonomik olarak da en kazançlı mesleklerden birisi olduğunu biliyoruz.

Mesleğin bu yönlerini de ele alarak Burdur Valiliği ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğüyle bütüncül bir proje geliştirdik. Küçükbaş hayvancılığın gelişmiş olduğu Yunanistan, Sırbistan ve İspanya da dış ortaklarımız oldu.       Proje değişim programıyla Sırbistan ve Yunanistan’da 10 çobanımız 5 günlük uygulama ve teorik bir eğitime tabi tutulduklarını belirten Elmaz, çobanların bu ülkelerdeki benzer ve farklı uygulamalarıda yerinde gördüklerini söyledi.  Ayrıca döndüklerinde elde ettikleri bilgi birikimini diğer çobanlara anlatma imkanı buldular. Bugünkü seminerin amacı da buydu, bölgemizden seminerimize 100’e yakın çobanımız katılım sağladı” dedi.

Ayrıca, Avrupa’ya götürülen çobanlar için eğitim müfredatı oluşturduklarını dile getiren Elmaz, “Hayvan ırkları, yetiştiricilik konusunda nelere dikkat edecekler, kültürel farklılıklar neler bunlarla ilgili proje ortaklarıyla birlikte kitapçıklar hazırladık.” dedi.

Seminerde, ortak ülkeler Sırbistan ve Yunanistan’a  giden  çobanlarda, küçükbaş hayvancılıkla ilgili aldıkları eğitimler ve gittikleri işletmelerle ilgili  bilgi ve tecrübelerini seminire katılan diğer çobanlara ve  bu alanda çalışma yürüten akademisyenlere  anlatma imkanı buldular.

Seminere ek olarak; Prof. Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden Mustafa Tekerli “Türkiye’de koyun yetiştiriciliğinde rehabilitasyon çalışmaları”, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nden Prof. Mahmut Keskin “Türkiye’de keçi yetiştiriciliğinin mevcut durumu”, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nden Prof. Yusuf Ziya Oğrak “Kangal Köpeği ve Kangal Akkaraman Koyunun Özellikleri”, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden Doç. Eray Dökü de “Geçmişten Günümüze Teke Yöresinde Çobanların İzlediği Yollar” konulu sunumuyla katkıda bulundu.

Seminer; Fotoğraf sergisi ve katılan çobanlara sertifikalarının verilmesi ile sona erdi.

You May Also Like