ÇOBAN KÖPRÜSÜ PROJESİNİN 5.TPM TOPLANTISI 29-30 EYLÜL 2022 TARİHİNDE BURDUR’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Burdur İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinasyonunda Erasmus+ Programı kapsamında yürütülen Çoban Köprüsü (Shepherd Bridge) projesinin kapanış toplantısı olan 5.TPM toplantısı 29 Eylül 2022 tarihinde Burdur İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde gerçekleşen toplantıya Sırbistan ortağı ; Sırbistan Belgrad Üniversitesi Veteriner Fakültesi Prof.Danijela KIROVSKI ve Ljubomir JOVANOVİC, Türkiye ortaklarından ise; Burdur İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet TUĞRUL, il müdür yardımcısı Erol KOÇ, şube müdürleri, ilçe müdürleri, projenin koordinatörü Veli PEKSÜSLÜ,  D.Selin CANDAN, Ercan ÇELİK, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektör Yardımcısı Hüseyin DALGAR, Prof.Özkan ELMAZ, Prof.Mahiye ÖZÇELİK, Doç.Burcu Menekşe BALKAN, Burdur Ziraat Odasi Başkanı Kemal KUBİLAY, Osman EKİCİBAŞI, Burdur Valiliği Mahizer KARS, projenin  mimarı çobanlar, değerli sivil toplum kurum temsilcileri ve değerli il müdürlüğü personelleri katıldı.

Proje koordinatörü Veli PEKSÜSLÜ toplantının açılış konuşmasında; “Çoban köprüsü projesinin 2019 yılında başladığını ve projenin ortaklarla beraber büyük bir özverili çalışmayla bugünlere geldiğini” söyledi. Proje faaliyetlerinden de bahseden PEKSÜSLÜ “ tüm ortakların emeğiyle çobanlara mesleklerinde rehber olacak kitapçıklar hazırladıklarını bununla birlikte proje kapsamında Burdur kadın çobanlarını Sırbistan ve Yunanistan’a götürerek oradaki profesörlerden eğitimler aldıklarını  ve oradaki çobanların yaşamlarını, yetiştirdikleri hayvanları, işletmeleri görerek farklı besleme ve yetiştirme teknikleri konusunda fikir sahibi olduklarını da”  dile getirdi.

Kıymetli çobanlarımız olmasaydı bunların hiçbirini yapamazdık diyerek sözlerine devam eden PEKSÜSLÜ, çobanlara ve projede emeği geçen herkese teşekkür ederek yeni projeler yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Proje kapsamında Yunanistan’ın Selanik kentine giden çoban Sümeyra KORKMAZ,” Bu projenin içinde yer aldığı için çok mutlu olduğunu, çobanlık mesleğinin zor ama severek yaptığı için zorlanmadığını, gecesi gündüzü olmayan mesleği olmasına rağmen eşininde desteğiyle bu projeyle bir ülkeye gidebildiğini,   orada aldığı eğitimler, gördüğü işletmeler ve tanıdığı insanlar sayesinde işinde yaşamında farkındalıklar oluşturduğunu” söyledi.

Burdur İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet TUĞRUL;” Kapanış toplantısına gelen misafirlere, projede emeği geçen herkese teşekkür ederken, projenin kurum için çok önemli bir proje olduğunu, yurtdışına proje sayesinde değerli çobanların gitmesi oraları görmüş olmaları ülkemiz çobanlarıyla yabancı diğer çobanların karşılıklı mesleki fikir alışverişinde bulunmaları çok önemli ve değerli bizim için”dedi. Ayrıca TUĞRUL;” diğer kurumlarımızla proje vesilesiyle uyum içinde çalışılması, bu projelerin devamlılığı açısından  örnek bir proje  olduğunu da“ söyledi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektör Yardımcısı Hüseyin DALGAR ;” Hayvancılık alanında 5 yıldir 40’a yakın yürüttüğümüz projeler var. Bununla birlikte köylerimizde hocalarımızın çiftçilerimize yönelik verdikleri sayısız eğitimler var. Bölgemize üniversitemizin temel görevleri olan eğitim öğretim ve araştırmaların yanısıra bölgenin belli bir alandaki kalkınmasınada katkı sağlaması açısından devletin özel bir misyon yüklediği üniversiteyiz. Bu beklentiden de oldukça memnunuz ve daha fazla ne yapabiliriz konusunda sürekli çiftçilerimizle kurumlarımızla çalışmalar içindeyiz. Bu projede onlardan biri ve il müdürlüğüyle ortak çalışmamızda görev alan üniversitemiz veterinenlik fakültesi hocalarımıza, desteklerinden dolayı il müdürümüze ve diğer proje ekibine çok teşekkür ederiz. Bu faaliyetlerimize, organizasyonlarımıza, kurumlarımızla işbirliği içinde çalışmaya bundan sonda da üniversite olarak devam edeceğiz. Biliyoruz çobanlarımız için meslekleri zor fakat üretmeye devam etsinler bizler her zaman yanlarındayız. Üniversite olarak her zaman maddi manevi desteğe hazırız”dedi.

Protokolun değerli temsilcileri ve diğer misafirlerin katılımıyla başlayan toplantı programının 1. günün ilk yarısı ; protokol temsilcilerinin proje eğitim faaliyetiyle yurtdışına giden çobanlara sertifika dağıtımıyla biterken; günün diğer yarısında ise; projenin Türk ve Yabancı ortakların biraraya gelerek son çalışmaları değerlendirmeleriyle sona erdi.

Toplantı programı, 2.gününde Gölhisar’da ki Kibyra antik kenti, Gölhisar’da ki küçükbaş hayvancılık işletmesi ve Yeşilova’da ki Salda Gölü misafirlerle gezilerek tamamlandı.

You May Also Like