2.LTT Toplantısı Yunanistan’ın Selanik Kentinde Gerçekleştirildi

Erasmus+ kapsamında  uygulanan Çoban Köprüsü projesinin; Öğrenme Öğretme eğitimi etkinliğinin (LTT) ikincisi 23-28/06/2022 tarihleri arasında proje ortağı Yunanistan’ın koordinatörlüğünde; Yunanistan’ın Selanik kentinde gerçekleşti. Selanik’te yapılan eğitime; Burdur’dan katılan kadın çobanların yanında; Burdur Tarım ve Orman İl Müdürlüğü proje ekibi, Burdur Valiliği proje ekibi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi proje ekibi, Burdur Ziraat Odası proje ekibi ve proje ortağı ülkeler; İspanya Cordoba Üniversitesi ve Sırbistan Belgrad Üniversitesi proje ekibi katılım sağladı.

Etkinliğin ilk gününde; Yunanistan ve diğer ortaklarla Burdur  kadın çobanların sıcak sohbetleri sırasında çobanlar Burdur’a has şalvar, yazma ve elleriyle ördükleri patikleri katılımcılara hediye ettiler. Etkinliğin diğer günleri sunumlarla devam etti.

Ayrıca etkinlikte şehre bir saat uzaklıkta olan Katerini bölgesindeki koyun, keçi  işletmelerine ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaretler sırasında İşletme sahipleri, yöreye ait süt keçileri hakkında bilgi verdiler. Ayrıca çobanlar ve tüm katılımcılar, işletmelerin kendi üretimleri  olan keçi peynirlerinden de tatma imkanı buldular.

5 gün süren eğitim sonunda küçükbaş hayvan yetiştiriciliği konularında Yunan, İspanyol, Sırp ve Türk uzmanlar tarafından eğitimler verildi. Ayrıca Yunanistan’da yer alan küçükbaş işletmelere ziyaretler gerçekleştirildi.

You May Also Like